Wyniki

Znaleziono 9 wyników wyszukiwania hasła: wynagrodzenia

Marek Rocki (2020/6, Artykuły, s. 837)

Absolwenci studiów ekonomicznych na rynku pracy – analiza na przykładzie rocznika 2014

Celem artykułu była ocena dopasowania oferty dydaktycznej polskich uczelni do potrzeb rynku pracy na podstawie danych administracyjnych pochodzących z ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów, dotyczących osób, które otrzymały dyplom w 2014 r. na kierunkach ekonomicznych. Oceny dokonano na podstawie danych w cztery lata po uzyskaniu dyplomu. Jak wykazano (...)


Karolina Goraus-Tańska, Marta Towalewska (2019/5, Artykuły, s. 515)

Zróżnicowanie wynagrodzeń w Polsce ze względu na formę zatrudnienia

Artykuł porównuje stosowane w Polsce formy zatrudnienia i bada występujące pomiędzy nimi różnice wynagrodzenia. W pierwszej części omówiona jest literatura dotycząca dualności rynku pracy i niestandardowych form zatrudnienia. W części drugiej opisane zostały występujące na polskim rynku pracy rodzaje umów oraz skala ich stosowania; porównano również udział niestandardowych form zatrudnienia (...)


Marek Rocki (2019/3, Miscellanea, s. 343)

Ranking polskich uczelni według ekonomicznych losów absolwentów

Artykuł przedstawia rankingi uczelni wyższych w Polsce pod względem pozycji ich absolwentów na rynku pracy. Dwa podstawowe kryteria oceny to szanse zatrudnienia i względny poziom zarobków. Podstawą badania były dane zgromadzone w narodowym systemie monitorowania losów absolwentów szkół wyższych (ELA). Dane te, w rozbiciu na poziomy i rodzaje studiów, pokazują, że najmocniejszą pozycję na (...)


Leszek Wincenciak (2018/1, Artykuły, s. 50) OPEN ACCESS

Wpływ poziomych i pionowych niedopasowań edukacyjnych na wynagrodzenia

Celem artykułu jest oszacowanie wpływu niedopasowań o charakterze poziomym (poziom wykształcenia formalnie ten sam co wymagany na danym stanowisku, lecz inny co do kierunku) oraz pionowym (różnica w poziomie wykształcenia posiadanego w stosunku do wymaganego dla danego rodzaju pracy) na wynagrodzenia absolwentów szkół w Polsce. Źródłem danych jest duży zbiór danych ankietowych zgromadzony w (...)


Marek Rocki (2018/1, Miscellanea, s. 89) OPEN ACCESS

Rynkowa wycena absolwentów studiów ekonomicznych w Polsce

Artykuł zawiera analizę wynagrodzeń absolwentów rocznika 2014 polskich uczelni prowadzących studia na kierunkach ekonomicznych oraz wskazuje niektóre czynniki różnicujące ich wynagrodzenia. Analiza oparta jest na danych pochodzących z raportów generowanych w ramach „Ogólnopolskiego systemu monitorowania losów absolwentów szkół wyższych”. Dane te wskazują, że najwyższe wynagrodzenia uzyskują (...)


Joanna Tyrowicz, Wojciech Hardy (2016/2, Artykuły, s. 200)

Próba empirycznej weryfikacji hipotezy płac efektywnościowych w Polsce

Hipoteza płac efektywnościowych sugeruje wynagrodzenia wyższe niż produktywność pracy na tych rynkach pracy, gdzie pracownicy mają większe bodźce do „bumelowania”. W artykule podjęto próbę empirycznej weryfikacji występowania płac efektywnościowych w Polsce, korzystając z danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za lata 1995–2010. Strategia identyfikacyjna bazuje na testowaniu (...)


Stanisław Cichocki, Aleksandra Wrzosek (2015/2, Miscellanea, s. 243)

Determinanty oczekiwanych wynagrodzeń studentów kierunków ekonomicznych na przykładzie wybranych uczelni warszawskich

Każda osoba w pewnym momencie jest zmuszona do podjęcia decyzji o kontynuacji edukacji lub wejściu na rynek pracy. Decyzja dotycząca kontynuacji nauki jest powiązana ze zwiększeniem szans na zatrudnienie i oczekiwaniem wyższych zarobków. Jednak w rzeczywistości empiryczna wiedza na temat czynników wpływających na oczekiwane zarobki jest nikła. Przedstawione w artykule badanie opiera się na (...)


Tomasz Berent (2013/1, Artykuły, s. 99)

Dźwignia finansowa – krytyka DFL

Stopień dźwigni finansowej (DFL) to szeroko stosowany indeks, którego celem jest pomiar ryzyka finansowego wynikającego z dźwigni finansowej: wartości większe od jedności wskazują na bardziej niż proporcjonalne zmiany zysku netto w porównaniu z wywołującymi je względnymi zmianami zysku operacyjnego. Artykuł opisuje liczne wady tego wskaźnika, których część wynika z nieścisłości w samej (...)


Marian Gorynia, Tadeusz Kowalski (2008/1, Artykuły, s. 51)

Globalne i krajowe uwarunkowania funkcjonowania polskich przedsiębiorstw

Artykuł ma na celu określenie i ocenę kluczowych warunków zewnętrznych i wewnętrznych makr, które wpływają na rozwój polskiej gospodarki i firm, zarówno w chwili obecnej jak i w przyszłości. Pierwsza część poświęcona jest diagnozie obecnego globalnego otoczenia makroekonomicznego. Nacisk został położony na ogólnoustrojowe warunki globalizacji oraz wpływ globalizacji na stopy procentowe (...)




....